Milli eğitim bakanlığı Meslek Liseleri Akıllı Tahta

'Serbest Kürsü' forumunda bulentkarayazi tarafından 1 Ekim 2016 tarihinde açılan konu

1. bulentkarayazi

bulentkarayazi Site Sahibi Site Yetkilisi

Değerli meslektaşlarım;

Yaptığım İKT, PnöSim ve kodlamasını yaptığım Ersoy Tuncay'ın eğitim programları Win8.1 ve Windows 10 da çalışmamaktadır. Microsoft ve Adobe firmasının durmadan alt yapı ve işletim sistemi değiştirmesinden kaynaklanmaktadır.

Yaptığım yeni yazılımların;

1- Flash player bilgisayarda kurulu olsun olmasın çalışması
    2- Her işletim sisteminde çalışması
    3- Özellikle akıllı tahtalarda çalışması amaçlanmıştır.

Flash player bilgisayarda kurulu olsun olmasın çalışması: Şu anda bunu başardım. Flash player kurulu olmasa dahi çalışmaktadır.

Win 7, Win 8 ve Win 8.1 işletim sistemlerinde yazılım çalışmaktadır.

Windows 10'da henüz denenmemiştir.

Okullarımızdaki akıllı tahtalara program yüklenmiyor. Yönetici şifresi istiyor.

Yaptığım yazılım Microsoft Visual Studio platformunda yapıyorum. Dolayısıyla Net Framework 2.0 ve Net Framework 3.5 gerektirmektedir.

1- Okullardaki akıllı tahtalarda Net Framework 2.0 ve 3.5 yüklü değil.
    2- Yaptığım ve yapacağım programlar Net Framework 2.0 ve 3.0 İsteyecektir.
    3- Yüklemek için yönetici şifresini bilmeniz gerekmektedir.

Akllı tahta Yönetici Şifresini Buldum ve Net Framework 3.5 kurdum.

Net Framework 3.5 iki şekilde kurulabilmektedir. İleride detaylı video veya görsel olarak anlatacağım.

1- Akıllı tahtanın internete bağlı olması gerekmektedir: Otomatik olarak kendisi yükleyecektir.

İki akıllı tahtanın her ikisi de internete bağlı olmasına rağmen 1.cisi otomatik yükledi ama 2.cisi yükleme yapmadı. Yüklüyor diyor ve saatler geçiyor. Hiç bir ilerleme yok.

2. Net Framework 3.5 internet olmadan (Offline - bir klasörden) yüklenmesi: Bunun için bilgisayardan CMD komut sistemi yönetici olarak çalıştırılıp aşağıdaki kod dizini yazılacak.

Kod:
    Dism /online /enable-feature /featurename:NetFx3 /All /Source:D:\sources\sxs /LimitAccess
    D:\sources\sxs: Bu dizin USB diskine kaydedilen yaklaşık 250 MB büyüklüğündeki Net Framework 3.5 dosyasının dizin halidir. USB'nizi akıllı tahtaya takınca D: sürücüsü yerine E: olarak görebilir. Sizde yukarıda verilen kod satırında D: yerine E: yazacaksınız.

Peki USB içinde sources\sxs dizininde (klasörlerinde) mi olması gerekiyor? CEVAP: Henüz deneme yapmadım.

Peki bu kod satırıyla başarıya ulaşabildim mi? CEVAP: Hayır, ulaşamadım.

Ben denerken kod satırında /LimitAccess kodunu yazmadım. İşlem %66 da takıldı kaldı. Tekrar deneyeceğim.

Neden bu konuyu açtım ve bunları yazdım?

1- Çok karşılaştığım bir durum: Bazı meslektaşlarımız ve öğrenciler vb bana çok sitem ediyorlar. Ya programlar çalışmıyor vb vb. Bakın bu işi yapmak o kadar kolay değilmiş. Yukarıdakiler daha başlangıç. Bunları tek tek başarmak ve sonrada nasıl yapılacağını anlatmaya çalışmak gerekiyor. Yüzlerce kişi telefonda dakikalarca beni arayacaklar ve destek isteyecekler. İnanın arayanların %99'u bu yazılanları okumayacak.

2- Bu sayfayı çözüm sayfası yapmak: Sorun yaşayan arkadaşlara buradan çözüm bulmak ve tarif etmek.

3- Belkide ben bir şeyleri eksik yada yanlış biliyorum: Yukarıdaki sorunların aşılmasında çok bilgili ve tecrübeli arkadaşlar olabilir. Bazı şeyleri yanlış yapıyor olabilirim / olabiliriz. Bilgili ve tecrübeli arkadaşların yol göstermesini istediğim için bu konuyu açtım.

dogancan06 ve hamzahaluk bunu beğendi.
  2. dogancan06

dogancan06 Üye

hocam eline emegine saglık teşekkürler sizden iyi haberleri bekliyoruz gözümüz üsütünüzde :)

bulentkarayazi bunu beğendi.
  3. aksaak

aksaak Yeni üye

Bu Sayfayı Paylaş