Yeni kumanda eğitim setleri hakkında görüşleriniz

'Serbest Kürsü' forumunda bulentkarayazi tarafından 8 Haziran 2016 tarihinde açılan konu

1. bulentkarayazi

bulentkarayazi Site Sahibi Site Yetkilisi

Yeni kumanda eğitim setleri hakkında görüşlerinizi almak istiyorum.

Aşağıda resmi görünen kumanda eğitim setinin panel görüntüsü var. Klasik düzendeki born klemens yerine özel klemensler kullandık.

Özel klemens kullanma sebeplerim şunlardır;

1- Born klemens ile yapılan setlerde arıza teşhisi zor ve zahmetli
    2- İşçilik kişiye göre değişmekte
    3- Gevşeme ve özellikle kısa devrelerde klemensin erimesi söz konusu
    4- Kırılan born fişlerinin uçları klemens içinden çıkarılamıyor
    5- Arızalanan born klemensin yenilenmesi zahmetli
    6- Born klemensli setlerde sembollere yer verildiğinden öğrenciler ezbere yönelmektedirler. Gerçek kontaktör üzerinde bağlantı yapamamaktadırlar. Kontaktör üzerindeki numaraların anlamlarını bilmiyorlar.
    7- Yeni sistemde arıza giderme, değiştirme vb işlemler çok kolay. Panelin komple sökülmesine gerek kalmıyor.
    8- Yeni sistemde işçilik kişiye göre değişken değil.
    9- Yeni sistemde ürün kalitesi çok yüksek
    10- Yeni sistemde öğrenci mecburen numaralandırmaları bilmesi gerekiyor.
    11- Yeni sistemde az yer kaplıyor.
    12. Yeni sistemde born fişlerinin takılacağı kovanlar kolaylıkla değiştirilebiliyor.
    13. Yeni sistemde klemensler 800 Volt 51 Ampere dayanıklıdır.

Sizde görüş bildirirseniz sevinirim. Sizce uygun mu?

42x75 kumanda paneli4.JPG

hamzahaluk bunu beğendi.
  2. hamzahaluk

hamzahaluk Üst Seviye Üye

Şahsen benim hoşuma gitti. Klasik bornlardan vazgeçmeniz de güzel olmuş nitekim uçların içeride kalması, lehimlerinin kopması,gevşeme olması, açıkta kalan iletken kısımlarının olması olumsuz yanları idi. Tek iyi yanı ihtiyaç olduğunda kendimizde uçları alıp kolayca birleştirebiliyorduk. Yeni sistem bana Festo'nun pnömatik setlerde kullandığı bağlantıyı ve kabloları hatırlattı. Eğer ona benzer bir şekildeyse tek sıkıntı ihtiyacımız olduğu her an kolayca bağlantı kablosunu kendimiz yapmakta sıkıntı çekebiliriz. Modüler şekilde üretilmesi güzel. Numaralandırmanın olması da iyi düşünülmüş, öğrencinin kontaktör bağlantılarını da kendisinin yapması gerektiği durumlarda numaralandırmalara aşina olması ve kullanmış olmasının yararlı olacağını düşünüyorum.. Zaman rölelerinin ikisi de düz zaman rölesimi yoksa biri düz diğeri ters zaman rölesi mi?

Kizilkaya ve bulentkarayazi bunu beğendi.
  3. bulentkarayazi

Hocam kablolama sistemi özel değil. Çift tarafı yüksüklü 1mm lik Nyaf iletken.

Zaman rölesi klemsan marka. Klemsan da ters zaman rölesi yok sanırım. Ama hiç bakmadım açıkçası. Inceleyeyim. Şu anki sistemde düz zaman rölesi.

Eğitim seti aslında bitmek üzere gerçek resimlerini buraya eklerim.

Fazlar arası 50V, faz nötr 28V olacak. Çarpılma riski tamamen ortadan kalkacak.

hamzahaluk bunu beğendi.
  4. dogancan06

dogancan06 Üye

Hocam öncelikle elinize emeginize saglık.Bu set sanırım klasik sistemdeki born vidaları ve fişleri ni kullanmayıp yerine pano montajı yapar gibi 1 mm lik yüksük ve kablo kullanarak kontaktör ve diger elemanlara direk baglantı yapılıyor.Ama zaman rölesi ve kontaktörlerin sagındaki kablo yüsüklerinin takıldıgı gri renkli elemanların ne oldugunu ve niçin kullanıldıgını anlayamadım malesef :( Sadece elemanların uçlerinın gri renkli klemenslerin alt ucuna baglangını ve kablo yüsükleri acalıgıyla baglantı yapılabildigi aklıma geldi .Açıkcası tam anlayamadım .Açıklarsanız sevinirim.

5. bulentkarayazi

Kizilkaya bunu beğendi.
  6. dogancan06

dogancan06 Üye

hocam elinize emeginize saglık teşekkürler video ile daha iyi anladım teşekkürler

bulentkarayazi bunu beğendi.

Bu Sayfayı Paylaş