Gelişmiş Kompanzasyon Deney Seti 
Tel: 0505 258 68 86
bulentkarayazi@gmail.com

GELİŞMİŞ KOMPANZASYON EĞİTİM SETİ

Otomatik Kumanda Eğitim Seti
Varyaklı ayarlanabilir kapasitif / indüktif dahili yükleri ve 24 kademesiyle en gelişmiş kompanzasyon deney seti ilk kez ULUS OTOMASYON tarafından yapılmıştır.
İndüktif ya da kapasitif yüklerin oluşturduğu etki neticesinde, akım sinyalinin, voltaj sinyaline göre maksimum ±90 derecelik fazı kayar. Kompanzasyon deney seti indüktif ve kapasitif etki neticesinde oluşan voltaj ve akım sinyali arasındaki faz kaymasını düzelterek, ideale yakın (0 derecede) sabit tutması için gerekli tüm deneylerin ve ayarlamaların yapılabildiği eğitim setidir.

27.15.2015 tarihli 56822750-60.04-E.13371539 sayılı Milli Eğitim Bakanlığı'nın okullara gönderdiği resmi yazıda "İş kazası riski bulunan cihaz, ekipman, tezgah, donanım vs'nin tespit edilerek devre dışı bırakılması ve bıraktırılması, demirbaş kaydından düşürülmesi" hükmü yer almaktadır. Resmi yazıda başka bir çok hususa da yer verilmiştir. 56822750-60.04-E.13371539 sayılı Milli Eğitim Bakanlığı yazısını indirmek için tıklayın.

Bu yüzden tüm eğitim setlerinde çarpılma önleyici tedbirleri arttırdık. Pano tasarım ve montajı, tesisat eğitim seti ve tüm kumanda eğitim setlerimizde çarpılma önleyici sistemi geliştirdik.

Fakat kompanzasyon deney seti için aynı güvenlik önlenlerini almak pek mümkün değil. Kompanzasyon deney setinde 380V şebeke gerilimi bulunduğundan sadece harici varyak çıkışlarını kullanarak farklı deneyler yapılabilmesine izin verdik.

Eğitim seti KLEMSAN A.Ş. tarafından eğitimlerde kullanılmaktadır.
Kompanzasyon Deney Seti
HER YÜK KADEMESİNDE BİLE KOMPANZASYONEn küçük yüklerde bile ara kademeler sayesinde mükemmel kompanzasyon yapabilir.

Kompanzasyon deney setinde Yük akımları - gerilimleri - güçleri - güç katsayısı vb diğer veriler enerji analizörü üzerinden izlenirken aynı anda rekatif güç kontrol rölesi üzerinden kompanze edilmiş sistemin yük akımları - gerilimleri - güçleri - güç katsayısı vb diğer veriler görülebilir. Böylelikle kompanzasyonun önemi tam olarak anlaşılmış olur.

Kompanzasyon deney seti üzerinde ETOR 4 Ethernet - MODBUS Çevirici bulunmaktadır. ETOR serisi ürünleri MODBUS ve Ethernet protokolleri arasında dönüşüm yaparak aşağıdaki imkanlarını sağlar;

Ulus Otomasyon, kademe sigortalarıyla kondansatörler devre dışı bırakılarak harici yüklerin akımları, gerilimleri, güçleri, güç katsayısı vb diğer ölçümleri enerji analizörü üzerinden izlenebilir. Farklı ölçüm deneyleri de yapılabilir.

Kompanzasyon eğitim setlerimizden kompanzasyon eğitim setini inceleyebilirsiniz.
kompanzasyon deney seti
kompanzasyon eğitim seti