Kompanzasyon Deney Seti 
Tel: 0505 258 68 86
bulentkarayazi@gmail.com

KOMPANZASYON EĞİTİM SETİ

Otomatik Kumanda Eğitim Seti
Özellikleriyle eğitime %100 uygun, taşınabilir ve kompakt yapıdaki kompanzasyon eğitim seti ilk kez ULUS OTOMASYON tarafından yapılmıştır.
İndüktif ya da kapasitif yüklerin oluşturduğu etki neticesinde, akım sinyalinin, voltaj sinyaline göre maksimum ±90 derecelik fazı kayar. Kompanzasyon eğitim seti indüktif ve kapasitif etki neticesinde oluşan voltaj ve akım sinyali arasındaki faz kaymasını düzelterek, ideale yakın (0 derecede) sabit tutması için gerekli tüm deneylerin ve ayarlamaların yapılabildiği eğitim setidir.

27.15.2015 tarihli 56822750-60.04-E.13371539 sayılı Milli Eğitim Bakanlığı'nın okullara gönderdiği resmi yazıda "İş kazası riski bulunan cihaz, ekipman, tezgah, donanım vs'nin tespit edilerek devre dışı bırakılması ve bıraktırılması, demirbaş kaydından düşürülmesi" hükmü yer almaktadır. Resmi yazıda başka bir çok hususa da yer verilmiştir. 56822750-60.04-E.13371539 sayılı Milli Eğitim Bakanlığı yazısını indirmek için tıklayın.

Bu yüzden tüm eğitim setlerinde çarpılma önleyici tedbirleri arttırdık. Pano tasarım ve montajı, tesisat eğitim seti ve tüm kumanda eğitim setlerimizde çarpılma önleyici sistemi geliştirdik.

Fakat kompanzasyon eğitim seti için aynı güvenlik önlenlerini almak pek mümkün değil. Kompanzasyon eğitim setinde 380V şebeke gerilimi bulunduğundan sadece harici yük bağlantısı yapabilmesine izin verdik.

kompanzasyon eğitim seti
kompanzasyon deney seti
KÜÇÜK GÜÇLERDE BİLE MÜKEMMEL KOMPANZASYON0,18 KW güçünde 2 adet trifaze asenkron motor ile kompanzasyon uygulaması yapılabilmektedir.

Kompanzasyon eğitim setinde Yük akımları - gerilimleri - güçleri - güç katsayısı vb diğer veriler enerji analizörü üzerinden izlenirken aynı anda rekatif güç kontrol rölesi üzerinden kompanze edilmiş sistemin yük akımları - gerilimleri - güçleri - güç katsayısı vb diğer veriler görülebilir. Böylelikle kompanzasyonun önemi tam olarak anlaşılmış olur..

Kompanzasyon deney seti Harici yük bağlama çıkışına monofaze veya trifaze omik, indüktif ve kapasitif yükler bağlayarak kompanzasyon uygulamaları yaptırılabilir.

Ulus Otomasyon, kademe sigortalarıyla kondansatörler devre dışı bırakılarak harici yüklerin akımları - gerilimleri - güçleri - güç katsayısı vb diğer ölçümleri enerji analizörü üzerinden izlenebilir. Farklı ölçüm deneyleri de yapılabilir.

Kompanzasyon eğitim setlerimizden gelişmiş kompanzasyon deney setini inceleyebilirsiniz.

EĞİTİM SETİ VİDEOLARI