Yönetime Mesaj Göndrerin Yardım ?
Aktif Kullanıcılar: 0 Üye | 20 Misafir
Tüm Forumlar Tüm Forumlar
 Elektrik-Elektronik-Dokumanlari
 Step Motor Kontrol Bitirme Tezi
 Yanıtları Yazdır

Yazar

Önceki Konu Konu Sonraki Konu

Üye İletişim Bilgileri
admin
Site Yöneticisi

2233 Yanıtı Var
42585 Puanı Var
Gönderilme Tarihi:  30/01/2010 :  00:44:22
İÇİNDEKİLER
ÖNSÖZ .......................................................................................................................... I
ÖZET .............................................................................................................................IV
ABSTRACT .................................................................................................................. V
Şekil Listesi ................................................................................................................... VI
Tablo Listesi ................................................................................................................. VIII
1.BÖLÜM
1.1. ADIM MOTORLARININ TANITILMASI.............................................................. 1
1.2. ADIM MOTORLARININ DİĞER D.C MOTORLARLA KARŞILAŞTIRILMASI 3
1.3. ADIM MOTORLARIN ÖZELLİKLERİ.................................................................... 3
1.4. ADIM MOTORLARININ YAPISI........................................................................... 5
1.5. ADIM MOTORUN TÜRLERİ VE ÇALIŞMA ŞEKİLLERİ.................................... 9
1.5.1. Sabit Mıknatıslı Adım Motor............................................................................ 9
1.5.2. Değişken Relüktanslı Adım Motor....................................................................... 13
1.5.3. Karma (Hybrit) Adım Motor............................................................................... 16
1.5.3.1. Statorunda Sabit Mıknatıs Bulunan Karışık Yapılı Adım Motorları................... 18
1.6. ADIM MOTORLARLA İLGİLİ DİĞER BİLGİLER................................................ 19
1.7. ADIM MOTORLARININ UYARILMASI................................................................ 21
1.7.1. Bir Fazlı Uyartım Modu......................................................................................... 22
1.7.2. İki Fazlı Motorların Çalışma Şekli......................................................................... 23
1.7.2.1. İki Fazlı Uyartım Modu........................................................................................ 23
1.7.2.2. İki Fazlı Düzeltme Modu....................................................................................... 24
1.7.3. Üç Fazlı Motorların Çalışma Şekli......................................................................... 24
1.7.3.1. Üç Fazlı Uyartım Modu......................................................................................... 24
1.7.3.2. Üç Fazlı Düzeltme Modu....................................................................................... 25
1.7.4. Dört Fazlı Motorların Çalışma Şekli....................................................................... 25
1.7.5. Karma Uyartım...................................................................................................... 26
1.7.6. Uyartım Yöntemlerinin Seçimi............................................................................... 28
1.8. ADIM AÇISININ HESAPLANMASI........................................................................ 28
1.9. ADIM MOTOR TERMİNALOJİSİ............................................................................ 29
1.9.1. Çift Kutuplu ( Bipolar ) Sürücü.............................................................................. 30
1.9.2. Dilici ( Chopper ) Sürücü....................................................................................... 30
1.9.3. Sabit Akım Sürücüsü.............................................................................................. 30
1.9.4. Amortisman ( Damping )........................................................................................ 30
1.9.5. Sürücü ve Kontrolör............................................................................................... 31
1.9.6. O Anki Tork (Holding Torque )............................................................................. 31
1.9.7. Şarj Açısı ( Load Angle )........................................................................................ 31
1.9.8. Giriş Oranı ( Pull – In Rate ).................................................................................. 31
1.9.9. Giriş Torku ( Pull – In Torque )............................................................................. 32
1.9.10. Çıkış Oranı ( Pull – Out Rate )............................................................................... 32
1.9.11. Çıkış Torku (Pull – Out Torque )........................................................................... 32
1.9.12. Rampalama ( Ramping )......................................................................................... 32
1.9.13. Artık Yada Tetik Torku.......................................................................................... 33
1.9.14. Başlama – Bitiş Bölgesi.......................................................................................... 33
1.9.15. Döndürme Hızı ( Slew Rate )................................................................................. 33
1.9.16. Adım Doğruluğu...................................................................................................... 33
1.9.17. Adım Hatası............................................................................................................ 33
1.9.18. Bir Devirdeki Adım................................................................................................ 33
1.9.19. Adım Etkisi ( Step Response )............................................................................... 34
1.9.20. Adımlama Oranı ( Stepping Rate )......................................................................... 34
1.9.21. Adımlama Oranı ( Stepping Rate )......................................................................... 34

2. BÖLÜM

2.1. ADIM MOTOR SÜRÜCÜ DEVRELERİ.................................................................. 35
2.2. SABİT MIKNATISLI ADIM MOTOR KONTROL DEVRESİ............................... 38
2.2.1. Unipolar Sürücü...................................................................................................... 38
2.2.2. Chopper ( Dilici ) Sürücü........................................................................................ 40
2.2.3. Tek Kutuplu Adım Motor Kontrol Devresi............................................................. 42
2.2.4. Bilevel Sürücü......................................................................................................... 43
2.3. DEĞİŞKEN RELÜKTANSLI ADIM MOTOR KONTROL DEVRESİ................... 46
2.4. GÜÇ MOSFETLERİ İLE YAPILAN SÜRÜCÜ DEVRESİ...................................... 49
2.5. ENTEGRE DEVRELİ ADIM MOTOR KONTROL DEVRESİ................................ 51
2.6. TTL ELEMANLAR KULLANILARAK YAPILMIŞ KONTROL DEVRESİ.......... 53
2.7. ADIM MOTOR KONTROL DEVRESİ TASARIMI................................................ 54
2.7.1. Giriş........................................................................................................................ 54
2.7.2. Devrenin Geliştirilmesi......................................................................................... 58
2.7.3. Geliştirilen Devrenin Çalışması............................................................................. 60
2.7.4. Kontrol Programı ( TURBO PASCAL İLE )......................................................... 62
2.8. 8255 ( PPI ) ARABİRİM DEVRESİ KULLANAN ADIM MOTOR KONTROL
DEVRESİ................................................................................................................ 67
2.8.1. Kontrol Programı ( QUICK BASIC İLE )............................................................. 71
2.8.2. 8255’ in PC Tarafından Kontrolü........................................................................... 78
2.9. 6502 MİKROİŞLEMCİSİ İLE ADIM MOTOR KONTROLÜ............................ 82
2.9.1. Kontrol Programı.................................................................................................... 83
2.9.2. Motor Devrinin Sayılması...................................................................................... 84

Sonuç

Kaynaklar

EKLER

EK – 1. Adım Motor Kontrolünde Kullanılan Entegrelerin Listesi
EK – 2. Şekil 2.6.1 TTL Elemanlarla Yapılan Adım Motoru Kontrol Devresi
EK – 3. Şekil 2.7.2.2 Dört Adım Motoru Süren Devre
EK – 4. Şekil 2.8.2 Adım Motor Kontrol Devresi

Eklenen Dosya: step motor kontrol.zip
1,37 MB

İKT için parola alın >> - PnöSim için parola alın >>

Üye iletişim bilgileri
edison_991
Yeni Üye

1 Yanıtı Var
25 Puanı Var
Gönderilme Tarihi:  05/01/2013 :  10:39:35
Hocam bu bilgi için çok teşekkür ederim tam aradığım şey ne diyim ALLAH RAZI olsun

Sayfa Başına Git
Üye iletişim bilgileri
ilyas43
Yeni Üye

9 Yanıtı Var
26 Puanı Var
Gönderilme Tarihi:  15/01/2013 :  22:27:08

Eklenen Dosya: TL 10-A ELEK. ELKTRO. ESAS. 2012 2.DÖNEM 2. YAZILI sınavı.doc
0,08 MB

Sayfa Başına Git
Üye iletişim bilgileri
ilyas43
Yeni Üye

9 Yanıtı Var
26 Puanı Var
Gönderilme Tarihi:  15/01/2013 :  22:28:32

Eklenen Dosya: TL 10-A ELEK. ELEKTRO ESASLARI 2.DÖNEM 1. YAZILI sınavı.doc
0,21 MB

Sayfa Başına Git
Üye iletişim bilgileri
yazgulu
Yeni Üye

1 Yanıtı Var
29 Puanı Var
Gönderilme Tarihi:  27/05/2013 :  19:05:45
allah razı olsun kardes

Sayfa Başına Git
Üye iletişim bilgileri
izam
Yeni Üye

8 Yanıtı Var
12 Puanı Var
Gönderilme Tarihi:  12/07/2013 :  12:17:28
Gayet güzel bir döküman .. Teşekkürler hocam.

Sakarya Üniversitesi > Teknoloji Fakültesi > Mekatronik Mühendisliği

Sayfa Başına Git
Geçiş Yap:
Gizlilik İlkesi | © 2003 OgReTmEnLeRiM.OrG Tüm Hakları Saklıdır | Bağlantı Kurun

Bu sayfa 0,578saniyede yüklendi